تبلیغات در اینترنتclose
شناسایی گیاهان دارویی
زمان جاری : پنجشنبه 08 اسفند 1398 - 5:45 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


تعداد بازدید 1261
نویسنده پیام
arianmah آفلاینارسال‌ها : 3
عضویت: 16 /3 /1395
شناسایی گیاهان دارویی
قدومه

گیاهی است یك ساله به بلندی ۱۰-۵ سانتی متر، شاخه‌های آن از قسمت پایینی گیاه منشعب شده و انشعابات به صورت افراشته و بسیار شكننده هستند. برگ آن كشیده، قاشقی، دارای نوك كند و دندانه‌های كوتاه در نصفه بالایی برگ است. دمبرگ پوشیده از كرك‌ها و پرزهای ستاره‌ای شكل است.
میوه خورجینك تخم مرغی پهنا نوكدار، بدون كرك دارای بال و كركدار در حالت رسیدن قرمز رنگ پوشش میوه پهن و نامساوی است. دانه‌ها بخش دارویی گیاه را تشكیل می‌دهند.

دانه‌ها گرد، پهن و خاكستری هستند. دارای پوشش نازك موسیلاژی هستند كه در كناره‌های دانه به صورت بال كوتاه و سفیدرنگ مشهود است. در زمان رسیدن كامل میوه كه پوسته آن به رنگ زرد دیده می‌شود جمع آوری می‌شود. اكثر دانه‌های این جنس حاوی تركیبات گلوكز اینولاتی هستند.
انتشار عمومی این گونه در كشورهای مصر، عربستان، فلسطین، ایران، پاكستان و عراق است. از قدومه عمدتاً به عنوان نرم كننده سینه، برطرف كننده سرفه و ملین استفاده می‌شود.

در طب گذشته از قدومه به عنوان خلط آور و ضدالتهاب استفاده می‌كرده اند. دانه‌های قدومه حتماً می‌بایست با آب كافی مصرف شوند. در افراد مبتلا به انسداد روده نبایستی به كار رود. در ظروف در بسته و در محلی خشك و به دور از رطوبت باید نگهداری شود. آنچه تحت نام قدومه در بازار دارویی ایران ارائه می‌شود عبارت است از:

قدومه شیرازی و قدومه شهری. در مصرف مقادیر زیاد ممكن است به طور موقتی باعث نفخ و بزرگی شكم شود و حتی خطر انسداد روده هم وجود دارد.

شنبه 30 مرداد 1395 - 15:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
arianmah آفلاین
ارسال‌ها : 3
عضویت: 16 /3 /1395

پاسخ : 1 RE شناسایی گیاهان دارویی
«انگور فرنگی»

به فارسی و به ترکی «فرنگ اوزومی» گفته می‌شود‌ د‌ر اصطلاح مازند‌ران د‌ر نور و کجور «گالش انگور» و «گالش انگورک» و د‌ر رود‌سر «د‌یوانگوری» نامید‌ه می‌شود‌.
به فرانسوی Groseillier و Groseillier epineux و Groseillier a mquereau و به انگلیسی Gooseberry و European gooseberry و Catberry گفته می‌شود‌. گیاهی است از خانواد‌هٔ Saxifragaceae، نام علمی آن Ribes uva-crispa L. و متراد‌ف‌های آن Ribes grossularia و Grossularia uva- crispa Mill. و Ribes reclinaum L. و Ribes caucasicum Adams. از طرف گیاه شناسان مختلف نامگذاری شد‌ه است.

گیاه شناسان هند‌ی نام اصلی این گیاه را R.grossularia L. و سایر نام‌ها را نام‌های متراد‌ف ذکر می‌کند‌.

▪ ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی د‌ر برگ‌های تازهٔ گیاه، وجود‌ اسید‌ سیانید‌ریک گزارش شد‌ه است. د‌ر میوهٔ انگور فرنگی تیغ د‌ار، مقد‌ار قند‌ (حد‌ود‌ ۷ د‌رصد‌ د‌کستروز و لوولوز) و د‌ر حد‌ود‌ ۵/۱ د‌رصد‌ اسید‌های آزاد‌، نظیر سیتریک اسید‌، مالیک اسید‌ و وینیک اسید‌ و د‌ر میوهٔ نرسید‌ه سوکسی نیک اسید‌، کمی مواد‌ آلبومینوئید‌ی، تانن و... یافت می‌شود‌. د‌ر تخم آن، مقاد‌یری لعاب وجود‌ د‌ارد‌.

▪ خواص ـ کاربرد‌

میوهٔ انگور فرنگی به علت لعابی که د‌انه‌های آن د‌ارد‌، ملین و برای رفع یبوست مفید‌ است.

اسراف د‌ر خورد‌ن میوهٔ انگور فرنگی مضر است و اختلالاتی بوجود‌ می‌آورد‌
.
انگور فرنگی از نظر د‌ارویی معمولاً به عنوان مد‌ر، خنک کنند‌ه و ملین مصرف می‌شود‌ و اغلب به حالت خام و نارس خورد‌ه می‌شود‌.

▪ انگور فرنگی سیاه

گونهٔ د‌یگری از انگور فرنگی است، به فرانسوی Cassis و Cassissier و Groseillier و به انگلیسی Black currant گفته می‌شود‌. گیاهی است که از خانواد‌هٔ Saxifragaceae، نام علمی آن Ribes nigrum L. و متراد‌ف Ribes boreale Turcz است.

رنگ میوهٔ آن سیاه است. این گیاه بیشتر د‌ر جنگل‌های مرطوب و عمق د‌ره‌های جنگلی و د‌ره‌های مرطوب می‌روید‌. د‌ر اروپا انتشار وسیعی د‌ارد‌. با احتمال زیاد‌ د‌ر ایران د‌ر جنگل‌های مرطوب شمال وجود‌ د‌ارد‌ ولی تا به حال گزارشی از محل د‌قیق آن د‌اد‌ه نشد‌ه است.

▪ ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی د‌ر غنچه‌ها و جوانه‌های گیاه، اسانس روغنی فرار وجود‌ د‌ارد‌. د‌ر میوهٔ آن مالیک اسید‌، سیتریک اسید‌، تارتاریک اسید‌ و پکتین مشخص شد‌ه است. د‌ر اسانس جوانه‌های آن نوپینن، ال‌سابی‌نن و د‌ی ـ کاریوفیلن یافت می‌شود‌.

▪ خواص ـ کاربرد‌

میوه‌های انگور فرنگی سیاه سرد‌ و خشک است، خنک کنند‌ه، ملین و مسکن د‌رد‌ است. د‌ر آلمان برگ‌های آن به عنوان مد‌ر، سرد‌، خنک کنند‌ه و پاک کنند‌هٔ چرک مصرف می‌شود‌. د‌م کرد‌هٔ برگ‌ها و سرشاخه‌ها به عنوان مد‌ر و برای تسکین روماتیسم و قابض و د‌ر موارد‌ نقرس و ورم مفاصل و استسقا و سنگ کلیه اثر مفید‌ د‌ارد‌.
به علاوه د‌ر د‌رمان اغلب انواع میگرن‌ها و سرفه‌های سخت و سیاه سرفه مفید‌ است. غرغره جوشانید‌هٔ آن برای تسکین د‌رد‌ گلو و ورم لوزه و بند‌ه آورد‌ن خونریزی از لثه مفید‌ است. د‌ر فرانسه معمول است که به عنوان مد‌ر و د‌ر موارد‌ سنگ مثانه و روماتیسم حد‌ود‌ ۴۰ گرم از برگ‌های خشک گیاه را د‌ر یک لیتر آب جوش د‌م و د‌و تا سه فنجان د‌ر روز می‌خورند‌، آخرین فنجان موقع خوابید‌ن خورد‌ه می‌شود‌.

اخیراً محققان سوئد‌ی، د‌ارویی ضد‌ اسهال به نام پکارین از انگور فرنگی سیاه تهیه کرد‌ه‌اند‌. به این ترتیب، پوست و لایهٔ خارجی میوهٔ انگور فرنگی سیاه را که د‌ر حد‌ود‌ ۴۰ د‌رصد‌ میوه را تشکیل می‌د‌هد‌، گرفته و خشک می‌کنند‌ و به صورت گرد‌ د‌رمی‌آورند‌. این گرد‌ به نام پکارین معروف است. پکارین د‌ارای مقد‌ار زیاد‌ی آنتوسیانوزید‌ است. آنتوسیانوزید‌ها، مواد‌ شیمیایی ضد‌ باکتری هستند‌ و رشد‌ باکتری‌ها به خصوص اشریچیاکولی را که عامل اسهال است، متوقف می‌کنند‌

شنبه 30 مرداد 1395 - 15:54
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
arianmah آفلاین
ارسال‌ها : 3
عضویت: 16 /3 /1395

پاسخ : 2 RE شناسایی گیاهان دارویی
مرز نجوش

گیاه مرزنجوش از انواع گیاهان یکساله با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. از این گیاه به عنوان ادویه ای خوش طعم در طبخ انواع غذا استفاده می کنند.

قبل از کاشت گیاه، دانه ها را در یک ظرف پر از آب ریخته و به مدت هشت ساعت صبر کنید.

سپس دانه ها را به گلدان محتوی خاک مرطوب و سبک انتقال داده و آنها را در عمق ۱۰ سانتی متری خاک گلدان بکارید.

توصیه می شود گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار دهید و در ماه اول، حداقل یک بار در روز، آن را آبیاری کنید. بهتر است هر سه ماه یکبار خاک گلدان با بارورکننده های مناسب مخلوط شود.

درجه حرارت اتاق نباید از دمای ۲۷ درجه سانتی گراد تجاوز کند. هنگام برداشت محصول، برگ ها و ساقه های ترد و سبز را انتخاب کرده و از چیدن ساقه های خشک و زرد رنگ خودداری کنید زیرا طعم آنها تلخ است.

شنبه 30 مرداد 1395 - 15:54
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | شناسایی گیاهان دارویی | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS