تبلیغات در اینترنتclose
گل گاو زبان - پاسخ 3
زمان جاری : جمعه 15 فروردین 1399 - 11:50 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


tavanaei2611 آفلاین
ارسال‌ها : 6
عضویت: 22 /5 /1395
محل زندگی: tehran
سن: 23

پاسخ : 3 RE گل گاو زبان
تيره گاو زبانيان (Borraginacees=Borraginaceae)

گاو زبانيان گياهاني علفي بوده و بعضي از آنهاداراي ريشه هاي دو و يا چندساله مي باشد.بهترين علامت اين گياهان داشتن برگ هاي زبر است كه از پرز و يا خارهاي كوچك پوشيده شده است.برگ هاي آنها ساده و بطور متناوب روي ساقه قرار دارند.قطعات پوششي گل مركب از 5 كاسبرگ و 5 گلبرگ است.جام گل از يك قطعه تشكيل شده و 5 لب يا 5 دندانه آن نمودار 5 گل است.تعداد پرچم ها 5 است كه از داخل بجام گل چسبيده اند.تخمدان مادگي گل در اين گياهان ابتدا داراي دو برچه است كه پس ازتلقيح با پيدايش دو جدار اضافي به چهار خانه مبدل شدهو در هر خانه يك تخمك است.هريك ازتخمك ها پس از تلقيح و رشد به يك آ كن تبديل مي شوند.در ساقه و ريشه و برگ و گل ا كثر گياهان موجود در اين خانواده لعاب و آ زتات دو پتاس قابل توجهي وجود دارد به همين جهت در طب بعنوان معرق از جوشانده گل و ساير اعضاي گياه استفاده مي شود.

گياهان عمده ي موجود در اين خانواده بشرح زير است

گياه گاو زبان(Borrago officinalis)_اين گياه در دامنه ي كوهستان و دشت هاي مرتفع و اراضي رسي و آهكي و شن و رسي روييده و داري گلهاي آبي و نيلي رنگ است.گلهاي گاو زبان را در فصل بهار و تابستان جمع آوري نموده و در طب بعنوان معرق و مسكن از جوشانده استفاده ميكنند.

لسان الثور(Enchusa Officinalis)_ اين گياه به گاو زبان بسيار شبيه بوده و بهمان نام نيز موسوم است و داراي موارد استعمال مشابه گاوزبان است.لسان الثور داراي ريشه هاي نسبتا" قطور و چند ساله است.

گل فراموشم مكن(Miyosotis arvensis)_ اين گياه را فراموشم مكن صحرايي نيز مينامند.داراي گلهاي برنگ آبي پريده است. گونه اي ديگر در اين جنس بنام (M.alpstris) از گياهان زينتي بوده و گل خشك آنرا نگهداري ميكنند.در اين گياه گلها داراي آرايش گرزن دو سويه و زيبا ميباشند.از گياهان عمده ديگر اين خانواده شش گياه (pulmonaria officinalis) است كه براي درمان بيماريهاي ريه از آن استفاده ميشود.

گياه كحلاء(Alkanna tinctoria) كه از اين خانواده است داراي ريشه هاي دايمي و قوي است كه در آن ماده قرمز رنگي يافت مي شود از اين ماده تنطور دالكانا درست نموده و براي رنگ

آميزي برشهاي ميكروسكوپي از آن استفاده مي شود.


جمعه 29 مرداد 1395 - 15:39
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
پرش به انجمن :


تماس با ما | گل گاو زبان - پاسخ 3 | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS