تبلیغات در اینترنتclose
روش های کشت برخی از گیاهان دارویی - پاسخ 4
زمان جاری : جمعه 15 فروردین 1399 - 11:08 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


ghasemi آفلاین
ارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395

پاسخ : 4 RE روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
زوفا
Hyssopus officinalis


زوفا گیاهی است خشبی و چند ساله که منشا آن آسیای صغیر و از در یای خزر تا دریای سیاه و همچنین در مناطق شنی نواحی مدیترانه می باشد. این گیاه چهار زیر گونه دارد که دو زیر گونه افی سینالیس و کاسنن جزء مهمترین آنها می باشد.

نیازهای اکولوژیکی:

مناطق خشک و گرم و نواحی جنوبی تپه ها مناطق مناسب کشت زوفا می باشند. این گیاه به خشکی مقاوم بوده و می توان با در نظر گیری شرایطی این گیاه را بصورت دیم کشت نمود. زوفا به خاک خاصی نیاز ندارد و تقریبا در هر نوع خاک حتی خاکهای شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی رشد می کند. ماسه های بسیار نرم و خاکهای اشباع از آب به هیچ وجه برای کشت زوفا مناسب نیستند.این گیاه بیشتر در مناطق بیابانی و در سطوح وسیعی که مملو از خاکهایی با بافت متوسط که حاوی ترکیبات کلسیم هستند رشد می کند. phخاک برای زوفا بین 5 تا 7/5 مناسب است.علفهای هرز در رشد و نمو و مقدار مواد موثره زوفا تاثیر منفی بر جای می گذارد. مبارزه با علفهای هرز در طول رویش گیاه ضروری است.

تاریخ و فواصل کاشت :

زوفا را می توان چهار تا پنج سال متوالی در یک قطعه زمین کشت کرد و پس از آن مدت باید با گیاهان مناسب به تناوب کشت شود.پس از برداشت گیاهانی که با زوفا به تناوب کشت شده اند حتی المقدور باید بقایای آنها را جمع آوری کرد. زمان مناسب جهت کشت دیم زوفا اوایل بهار می باشد . تاخیر در کشت مناسب نیست و سبب کاهش جوانه زنی بذرها می شود. فاصله بین ریفها معمولا بین پنجاه تا هفتاد سانتی متر مناسب است. عمق بذر زوفا در موقع کاشت باید یک تا دو سانتی متر باشد و کشت در اعماق بیشتر مناسب نیست زیرا نه تنها تمام بذرها سبز نمی شوند بلکه سبب عدم یکسانی در جوانه زنی آنها گشته و برداشت مکانیزه را با مشکل مواجه می کنند.
از آنجایی که کشت در شرایط دیم احتمال جوانه زنی بذوری را که به طور مستقیم کشت می شوند کاهش می دهد مناست ترین روش، استفاده از خزانه و کاشت نشا ها در زمین اصلی می باشد.کشت زوفا باید بصورت ردیفی بوده و چنانچه در شیب ها کشت شود جهت ردیف ها باید بر خلاف جهت شیب زمین باشد.
در این روش بذرها در فواصل مناسب و در خزانه هوای آزاد که بستر آن برای کشت آماده شده است کشت می شوند. بذر مورد نیاز برای هر متر مربع خزانه حدود3 تا 5 کیلوگرم در هکتار می باشد .
پس از آبیاری و وجین علف های هرز سطح خزانه،هنگامیکه ریشه هر نشا به اندازه 5 تا 7 سانتیمتر رشد نمود می توان آنها را به زمین اصلی منتقل نمود. زمان مناسب جهت انتقال نشاها به زمین اصلی اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد.
برای انتقال نشاءها در سطوح کوچک کشت می توان دستی عمل نمود در حالیکه در مقیاس وسیع این عمل فقط باید با ماشین انجام گیرد. در طول رویش گیاهان مبارزه با علف های هرز موثر خواهد بود و میزان عملکرد را بالا خواهد برد .

دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:34
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
پرش به انجمن :


تماس با ما | روش های کشت برخی از گیاهان دارویی - پاسخ 4 | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS