تبلیغات در اینترنتclose
روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
زمان جاری : یکشنبه 17 فروردین 1399 - 5:50 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


تعداد بازدید 1793
نویسنده پیام
ghasemi آفلاینارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395
روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
مریم گلی salvia officinalis مریم گلی گیاهی است چند ساله که منشا آن نواحی شمالی مدیترانه گزارش شده است . ریشه مریم گلی کم و بیش ضخیم است و به طور مستقیم در خاک فرو می رود . ریشه انشعابهای فراوانی دارد. در این گیاه ساقه مستقیم و ارتفاع آن بین 80-50 سانتی متر است . ساقه های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ می باشند . برگها بلند و نیزه ای شکل و برگهای پایینی دمبرگ بلند و برگهای قسمت فوقانی دمبرگ کوتاه دارند .سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکها ی ظریفی می باشد .گلها به رنگ متمایل به بنفش ، آبی ، صورتی یا گاهی سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها ، روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند .روی هر چرخه 8-5 گل وجود دارد . گونه ماژور این گیاه به نام officinalis مشهور است .مریم گلی 7-5 سال عمر میکند . رشد گیاه درسال اول کند است و گلدهی تا اوایل تابستان ( تیر مرداد ) همچنان ادامه می یابد .نیازهای اکولوژیک :این گیاه در طول رویش به هوای گرم و خشک نیاز دارد ( مقاومت این گیاه به گرما زیاد است .) این گیاه در فصل زمستان در دمای پایین تر از 15- درجه سانتی گراد دچار سرمازدگی و طی 6-5 روز خشک می شوند . این گیاه برای رویش به خاک خاصی نیاز ندارد و تقریبا در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند . هوای گرم وخاکهای با بافت متوسط ( خاک شنی رسی ) که حاوی ترکیبات کلسیم باشند برای کشت این گیاه مناسب و خاکهای شنی بسیار نرم ( ماسه بادی) و فقیر از مواد غذایی ، زمین های گود و مناطق سرد با رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده رشد این گیاه است . تاریخ و فواصل کاشت :به دلیل اینکه کشت به صورت دیم مد نظر می باشد بنابر این توصیه می گردد که بذور ابتدا در خزانه کشت شده و سپس به زمین اصلی منتقل گردد .زمان مناسب برای کشت در خزانه هوای آزاد ، بهار ( بین ماههای فروردین و اردیبهشت ) می باشد .بذور در خزانه هوای آزاد روی ردیف با فاصله بین ردیف 20-15 سانتی متر و فاصطه روی ردیف 5 سانتی متر، کشت می شوند. برای هر هکتار زمین به 300-250 متر مربع خزانه و 2- 5/1 کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز می باشد . با آبیاری منظم سطح خزانه و وجین علفهای هرز ، نشاء ها ی 25-20 سانتی متری را در فصل پاییز به زمین اصلی منتقل می کنند . عمل انتقال در مساحت های کوچک با دست و در مقیاس وسیع به وسیله ماشین نشاء کار صورت می گیرد .فاصله بین ردیف 70 و روی ردیف 50-40 سانتی متر برای کشت نشاء مناسب می باشد می باشد .برداشت محصول : یک سال بعد از کشت می توان محصول را برداشت کرد . در سال سه دوره برداشت در کشورمان وجود دارد .اولین برداشت فبل از گلدهی و اوایل خرداد انجام می گیرد . پیکر رویشی گیاه را در سطوح کم به وسیله داس و در مقیاس وسیع با ماشین از حد فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می کنند . دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان ( اوایل مردا د) و پاییز ( مهر ) انجام می گیرد .هنگام سومین برداشت باید توجه داشت گیاهان از نواحی تحتانی و نزدیک به سطح زمین برداشت شوند ، تا گیاه در زمستان دچار سرمازدگی نشود .بهترین زمان برای برداشت محصول هنگام ظهر می باشد .

دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:31
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ghasemi آفلاین
ارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395

پاسخ : 1 RE روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
رزماری Rosmarinus officinalis Pاسطوخودوس Lavandula angustifulia
گیاهانی چند ساله و خشبی هستند . ریشه اصلی آنها طویل و چوبی و انشعابهای متراکم و فراوانی دارد و قادر به جذب رطوبت از اعماق سه تا چهار متری زمین می باشد . ساقه ضخیم و قهوه ای رنگ که قسمت تحتانی آن انشعابهای فراوان دارد و گیاه متراکم وانبوه به نظر می رسد .برگها به رنگ سبز تیره ، نیزه ای شکل و به طور متقابل روی ساقه قرار میگیرد . برگها پوشیده از کرک و حفره های حاوی اسانس است . گلها به رنگ آبی یا متمایل به بنفش است . رشد اولیه این گیاه بسیار کند است . گیاهان معمولا در سال اول به گل میروند .هوای گرم وخشک سبب تسریع در گلدهی می شود .
نیازهای اکولوژیک :
اسطوخودوس و رزماری از گیاهان مناطق خشک و نیمه خشک است . در طول رویش به هوای گرم و رطوبت کم نیاز دارد. اگرچه این گیاه قادر است درجه حرارتهای پایین را تحمل کند ولیکن در فصل بهار به هنگام رویش گیاه و تولید شاخه و برگ به سرما بسیار حساس است و با شروع سرما دچار سرمازدگی شده و خشک میشوند .این گیاه از مرحله تشکیل گل قادر است خشکی را برای مدت طولانی تحمل کند .
اسطوخودوس در خاکهای سبک و حاوی ترکیبات کلسیم و غنی از مواد و عناصر غذایی بهترین عملکرد را دارا می باشد .
تاریخ و فواصل کاشت :
فصل پاییز ( آذر ) یا اوایل بهار ( نیمه دوم اسفند ) زمان مناسبی برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد است .در این صورت فاصله ردیفهای کاشت از یکدیگر 40-35 سانتی متر ( در سطح وسیع خزانه ) و یا 20-15 سانتی متر ( در سطح کوچک خزانه ) مناسب است . عمق بذر برای کشت پاییزه 1-5/0 و برای کشت بهاره 5/1-1 سانتی متر و برای هر هکتار 9-7 کیلو گرم بذر لازم است .
اواخر شهریور تا اوایل مهر و اوایل بهار سال بعد زمانهای مناسب برای انتقال نشاء به زمین اصلی است . به طور کلی نشاء ها در ردیفهایی به فاصله 100 سانتی متر و فاصله دو بوته در هر متر طولی 100-80 سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند .
برداشت محصول :
گلهای اسطوخودوس فرانسوی از اواخر بهار پدیدار می شوند .هنگام برداشت ساقه گلدهنده را باید از مکان مناسبی( از حد فاصل بین ساقه برگدار و قسمت گلدهنده ) قطع کرد .
(دستورالعمل کشت رزماری نیز به همین صورت می باشد .)

دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:31
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ghasemi آفلاین
ارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395

پاسخ : 2 RE روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
زیره سبز
Cuminum Cyminum
گیاهی کوچک، علفی به ارتفاع 15 تا 50 سانتی متر و دارای ریشه دراز باریک به رنگ سفید و ساقه ای راست و منشعب به تقسیمات دو تایی است منشأ اولیه آن ناحیه علیای مصر و سواحل نیل بوده است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه وسیعی از مدیترانه ، عربستان ، ایران، و نواحی مختلف می روید و یا در این نواحی پرورش می یابد. برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرک، منقسم به بریدگیهای بسیار نازک و ظریف ولی دراز و نخی شکل است. گلهائی کوچک ، سفید یا صورتی رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. میوه آن بیضوی کشیده، باریک در دو انتها، بسیار معطر ، به طول 6 میلی متر، به قطر 5/1 میلی متر و پوشیده از تارهای خشن است.بعضی از واریته های این گیاه میوه های عاری از تار دارند. رنگ میوه بر حسب واریته های مختلف گیاه ممکن است زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری باشد.


نیاز اکولوژیکی
این گیاه در طول رویش به حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد مقدار اسانس گیاهان که در مناطق گرم با نور فراوان می رویند بیش از مناطق دیگر است. این گیاه در مرحله گل دهی و تشکیل میوه به رطوبت کمتری نیاز دارد. خاکهای با بافت متوسط و خاکهای لوم شنی، خاکهای مناسبی برای تولید زیره سبز هستند. کشت در خاکهای سبک شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی مناسب نیست چون این خاکها شرایط را برای ابتلای گیاهان به بیماریهای قارچی آماده می کنند. PH خاک برای کشت زیره سبز 5/4 تا 2/8 مناسب است.


تاریخ و فواصل کاشت :


کشت زیره سبز توسط بذر و مستقیماً در زمین اصلی صورت می گیرد. مدتی قبل از کاشت زمین را باید آبیاری نمود. بذرها را می توان پس از مخلوط کردن با ماسه نرم به صورت دست پاش در سطح زمین پاشید در بعضی نقاط زیره سبز را به صورت ردیفی کشت می کنند.برای افزایش قوه رویشی بذرها را باید به مدت 24 تا 36 ساعت در آب خیس نمود. پس از کاشت بلافاصله باید زمین را آبیاری کرد. آبیاری نباید شدید باشد تا بذرها شسته شود و در مرکز کرتها متراکم شود.دومین آبیاری باید 8 تا 10 روز پس از اولین آبیاری انجام گیرد. رویش بذرها پس از دومین آبیاری آغاز می شود. چنانچه منطقه کشت از دمای بالایی برخوردار باشد باید 5 تا 6 روز پس از دومین آبیاری مجدداً گیاهان را آبیاری نمود. این آبیاری سبب می شود تا رویش بذرها تکمیل شود گیاهان را باید هر 12 تا 20 روز (بسته به شرایط آب و هوائی) آبیاری کرد.

برداشت محصول :

محصول معمولاً 100 تا 120 روز پس از کشت آماده برداشت میشود از اردیبهشت تا اوایل خرداد می توان زیره سبز را برداشت نمود. عمل برداشت معمولاً با دست انجام می گیرد. گیاهان را با دست از ریشه بیرون کشیده یا با داس برداشت می کنند. سپس آنها را باید خشک نمود. پس از بوجاری باید بذرها را از سایر اندام ها جدا و با استفاده از جریان هوا آنها را تمیز و بسته بندی کرد.


دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:32
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ghasemi آفلاین
ارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395

پاسخ : 3 RE روش های کشت برخی از گیاهان دارویی

آویشن
Thymus vulgaris

اختصاص به نواحی غرب مدیترانه داشته و دو گونه از این گیاه مطرح بوده است که یکی برای مصارف طبی بکارمی رفته که دارای گلهایی به رنگ سفید و دیگری که نوع سیاه نامیده می شده است.
آویشن دارای ماده موثره تیمول می باشد و گیاهی است چندساله که از اواسط اردیبهشت سال دوم گل می هد. ریشه این گیاه چوبی، مستقیم و محکم است بنابراین می تواند این گیاه را به خوبی درخود نگه دارد. ساقه آن چهارگوش و منشعب می باشد.

نیازهای اکولوژیکی :
1- دما: در طول رویش به هوای گرم نیاز دارد و طاقت سرما ندارد و اگر برف آن را در سه ماه نپوشاند ممکن است خشک شود.
2- رطوبت : تحمل خشکی را دارد و خشکی دوست به حساب می آید به همین دلیل در زمینهای گود که سطح آب به سطح زمینها نزدیک باشد کشت نشود به غرقابی بودن زمین حساس است.
3- خاک : کشت این گیاه درخاک سنگین توصیه نمی شود و خاک سبک با زهکش مناسب که حاوی ترکیبات کلسیم با PH 8-5/4 مناسب است بهترین نوع خاک برای کشت این گیاه می باشد. اگر خاک مرطوب و سنگین باشد در کمیت و کیفیت اسانس تاثیر نامطلوب خواهد داشت. مواد غذایی خاک اگر بیش از حد یا کمترازحد باشد در هر دو حالت مناسب نبوده هم در پیکر رویشی هم اسانس باعث کاهش عملکرد می شود.
4- نور: با توجه به مدیترانه ای بودن گیاه لازم است طول دوره رشد از نورکافی برخوردار باشد بخصوص در اوایل رشد به سایه بسیارحساس است. پس باید در مناطق آفتابی و یا شیبدار کشت آن در دامنه های جنوبی قابل توصیه می باشد.
5- ارتفاع : آویشن در کوهستانها تا ارتفاع 2000 متری و حتما گاهی بیشترمی روید. در ایران گونه T.serpylumn رویش دارد. اما آن گونه که بسیار در ایران رویش دارد Thymus kotschyamus است که در آذربایجان به کاکوتی معروف است آویشن شیرازی یا آویشن پهن با نام علمی Zataria multyflor در فارس بعمل می آید.

تاریخ و فواصل کاشت :
- زمان کاشت : اگر بخواهیم بذر بکاریم پائیز و در مناطق سردتر اواخر تابستان و دیگر کشت غیرمستقیم و نشایی باشد بهترین زمان انتقال بهار (قبل از شدت یافتن تابش خورشید) و یا اواخر تابستان می باشد.
-
فواصل کشت : عمق کاشت بذر در هر شرایط نباید از 5/0 سانتی متر بیشترباشد (چون ریزهستند)
- شیوه های تکثیر و روش کشت: روش کشت از دو طریق جنسی (بذر) و غیرجنسی (قلمه یا تقسیم بوته) انجام می گیرد. در کشت جنسی یا مستقیما" بذور در زمین کشت می شود و یا از طریق کشت در خزانه بطور غیر مستقیم عمل کشت صورت می گیرد.
- در روش غیرمستقیم خزانه پس از آماده شدن و تامین عناصر غذایی، مورد استفاده قرارمی گیرد. کیفیت بذر ازنظرخلوص و قدرت جوانه زنی تاثیر مستقیم برفواصل کشت دارد و بذور را می توان با ماسه و خاک به نسبت 1 به 3 مخلوط نمود و بذر مورد نیاز برای هرمترمربع خزانه 1-8/0 گرم می باشد. عمق بذر در خزانه 5/0 سانتی متر بوده و بهتر است جهت کشت بذر آویشن به دلیل ریزبودن به نسبت یک به سه با ماسه مخلوط گردد. بهترین زمان انتقال نشاء ها اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد و برای هر هکتار زمین تقریبا" به تعداد 240-160 هزار نشاء نیاز است.
- آبیاری منظم و وجین علف های هرز رشد سریع گیاهکها را موجب می گردد. مناسب ترین زمان انتقال نشاء ها زمانی است که تا ارتفاع 15 سانتی متر و ریشه آن 7-5 سانتی متر رشد کرده باشد. انتقال می تواند هم به صورت دستی و هم با ماشین آلات (درمقیاس کشت زیاد) انجام گیرد.
فواصل کشت در بین ردیف ها 10 تا 15 سانتی متر و داخل ردیفها کمتر از 5 سانتی متر باشد. انتقال قلمه ها پس از ریشه دهی و ظهور اندام های هوایی و در زمان مناسب انجام خواهد شد. تقسیم بوته نیز با استفاده از بوته های چند ساله که سالم و عاری از بیماری است انجام می گیرد بطوریکه بوته ها به چند قطعه که حاوی اندام هوایی و ریشه باشندتقسیم شده و در زمین اصلی کاشته می شوند.

برداشت محصول :

زمان مناسب برداشت آویشن در آغاز گلدهی می باشد که معمولا" از اواسط اردیبهشت ماه شروع می شود. با توجه به تاثیر بسزای برداشت محصول در زمان آفتابی بودن روز اگر برداشت پیکر رویشی این گیاه در ساعاتی از روز که تابش وجود داشته باشد انجام گیرد عملکرد اسانس گیاه افزایش خواهد یافت. دفعات برداشت در سال اول یکبار، اما از سال دوم به بعد تا سه بار می توان عملیات برداشت را انجام داد.
طول اندام هوائی که باید برداشت شود از فاصله 10 تا 15 سانتیمتری سطح زمین خواهد بود و فواصل کمتر از این سبب می گردد تا مقدار ساقه های چوبی ضخیم افزایش یافته و تاثیر نامطلوبی در کیفیت اسانس داشته و از طرفی میزان آلودگی به خاک افزایش میابد که نهایتا" از ارزش محصول می کاهد.
اسانس در سال اول رویش کم بوده و در سال دوم عملکرد بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:33
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ghasemi آفلاین
ارسال‌ها : 11
عضویت: 28 /2 /1395

پاسخ : 4 RE روش های کشت برخی از گیاهان دارویی
زوفا
Hyssopus officinalis


زوفا گیاهی است خشبی و چند ساله که منشا آن آسیای صغیر و از در یای خزر تا دریای سیاه و همچنین در مناطق شنی نواحی مدیترانه می باشد. این گیاه چهار زیر گونه دارد که دو زیر گونه افی سینالیس و کاسنن جزء مهمترین آنها می باشد.

نیازهای اکولوژیکی:

مناطق خشک و گرم و نواحی جنوبی تپه ها مناطق مناسب کشت زوفا می باشند. این گیاه به خشکی مقاوم بوده و می توان با در نظر گیری شرایطی این گیاه را بصورت دیم کشت نمود. زوفا به خاک خاصی نیاز ندارد و تقریبا در هر نوع خاک حتی خاکهای شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی رشد می کند. ماسه های بسیار نرم و خاکهای اشباع از آب به هیچ وجه برای کشت زوفا مناسب نیستند.این گیاه بیشتر در مناطق بیابانی و در سطوح وسیعی که مملو از خاکهایی با بافت متوسط که حاوی ترکیبات کلسیم هستند رشد می کند. phخاک برای زوفا بین 5 تا 7/5 مناسب است.علفهای هرز در رشد و نمو و مقدار مواد موثره زوفا تاثیر منفی بر جای می گذارد. مبارزه با علفهای هرز در طول رویش گیاه ضروری است.

تاریخ و فواصل کاشت :

زوفا را می توان چهار تا پنج سال متوالی در یک قطعه زمین کشت کرد و پس از آن مدت باید با گیاهان مناسب به تناوب کشت شود.پس از برداشت گیاهانی که با زوفا به تناوب کشت شده اند حتی المقدور باید بقایای آنها را جمع آوری کرد. زمان مناسب جهت کشت دیم زوفا اوایل بهار می باشد . تاخیر در کشت مناسب نیست و سبب کاهش جوانه زنی بذرها می شود. فاصله بین ریفها معمولا بین پنجاه تا هفتاد سانتی متر مناسب است. عمق بذر زوفا در موقع کاشت باید یک تا دو سانتی متر باشد و کشت در اعماق بیشتر مناسب نیست زیرا نه تنها تمام بذرها سبز نمی شوند بلکه سبب عدم یکسانی در جوانه زنی آنها گشته و برداشت مکانیزه را با مشکل مواجه می کنند.
از آنجایی که کشت در شرایط دیم احتمال جوانه زنی بذوری را که به طور مستقیم کشت می شوند کاهش می دهد مناست ترین روش، استفاده از خزانه و کاشت نشا ها در زمین اصلی می باشد.کشت زوفا باید بصورت ردیفی بوده و چنانچه در شیب ها کشت شود جهت ردیف ها باید بر خلاف جهت شیب زمین باشد.
در این روش بذرها در فواصل مناسب و در خزانه هوای آزاد که بستر آن برای کشت آماده شده است کشت می شوند. بذر مورد نیاز برای هر متر مربع خزانه حدود3 تا 5 کیلوگرم در هکتار می باشد .
پس از آبیاری و وجین علف های هرز سطح خزانه،هنگامیکه ریشه هر نشا به اندازه 5 تا 7 سانتیمتر رشد نمود می توان آنها را به زمین اصلی منتقل نمود. زمان مناسب جهت انتقال نشاها به زمین اصلی اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد.
برای انتقال نشاءها در سطوح کوچک کشت می توان دستی عمل نمود در حالیکه در مقیاس وسیع این عمل فقط باید با ماشین انجام گیرد. در طول رویش گیاهان مبارزه با علف های هرز موثر خواهد بود و میزان عملکرد را بالا خواهد برد .

دوشنبه 21 تیر 1395 - 00:34
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | روش های کشت برخی از گیاهان دارویی | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS